top of page

Boyun Düzleşmesi Nedir?

Adsız tasarım (1).png

Boyun Düzleşmesi Nedir?

Boyun düzleşmesi herkesin boyununda olması gereken C şeklindeki kavisin kaybolması anlamına gelmektedir.Boyunumuzda bulunan bu kavisin asıl amacı boyunumuza binen yükü absorbe etmeye yarar.Bu kavisin kaybolması durumunda boyun omurlarımız arasında bulunan disklere binen yük de artacaktır.Diskler taşıyamayacakları fazla yüke maaruz kaldıklarında ise dışarıya taşma eğilimi gösterirler.Kısaca özetlemek gerekirsek boyun düzleşmesi boyundaki disklerin dışarıya taşmasına ve boyun fıtığı gibi problemlere sebebiyet verebilir.

Boyun Düzleşmesi Nasıl Oluşur?

Boyun düzleşmesi boyunun sürekli öne doğru eğildiği pozisyonlarda çalışmak, uzun süreli masa başı çalışmak, sürekli telefon veya tablet gibi elektronik cihazlarla vakit geçirmek boynumuzdaki kavisin kaybolmasına ve boyun düzleşmesine sebep olur. 
Boynumuzu sürekli olarak öne doğru eğmemize bağlı olarak boynunun ön kısmında bulunan kasların boyu da kısalır .Kısalan kas gruplarını gevşetmek ve ense bölgemizdeki kasları kuvvetli tutmak günlük yaşamda herkesin yapması gereken bir egzersizdir.

Boyun Düzleşmesi Hangi Yaş Gruplarında Görülür? 

Teknoloji çağının getirdiği olumsuzlukların başında genç, yaşlı farketmeksizin insanların teknolojik cihazlara düşkünlüğü yer almaktadır.Bu durum boyun düzleşmesinin her yaş düzeyinde karşımıza çıkabileceğini göstermektedir.
Çocuklarımızdaki boyun düzleşmeleri ilerileyen dönemlerde çok ciddi sağlık problemlerine yol açabileceği için erken dönemde postüral eğitim ve tedbir almak çok elzem bir durumdur.

Boyun Düzleşmesi Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Boyun düzleşmesi tedavisinde öncelikle boyun bölgesindeki kaslarda oluşmuş kas spazmlarını tespit etmek ve doğru Manuel Terapi yaklaşımları ile bu kas gruplarını gevşetmektir.

Spazmlar açıldıktan sonra omurlar arasındaki disklerin durumunun değerlendirilmesi, hastanın kollarına vuran ağrı, uyuşma, karıncalanma gibi semptomlarının olup olmadığı değerlendirilir.

Eğer hastada boyun fıtığı var ise o fıtığa yönelik tedavi kişiye özgü yöntem ve yaklaşımlar ile tedavi edilmelidir.

Boyun düzleşmesini oluşturan ve arttıran semptomlar ortadan kaldırıldıktan sonra hastalarımıza boyunun C şeklindeki kavisi tekrar kazanması için kişiye özgü egzersizler verilmektedir.

Boyun düzleşmesi postüral bir bozukluk olduğu için tedavisinde egzersizlerin düzenli bir şekilde yapılması tedavinin kalıcı hale gelmesinde önemli bir yer tutmaktadır.

Boyun Düzleşmesinde Neden Manuel Terapi?

Sadece tek başına yapılan egzersiz tedavisi boyun düzleşmesinin ilerlemesini önlemektedir. Postüral bozukluk sebebi ile spazma uğrayan kas grupları boynumuzu ön tarafa (öne eğilme) doğru çekmeye devam edeceği için egzersizleri bıraktığımızda belirli bir süre sonrasında tekrar aynı semptomlarla karşı karşıya kalabiliriz.

Bu sebeple Manuel Terapi ile spazmların ortadan kaldırılması hastalarımızı kalıcı bir çözüm sunmaktadır.

Manuel Terapi yöntemleri ile yapılan tedavi sonrasında verdiğimiz egzersizlerin en az 2 ay süre ile düzenli olarak yapılmasını tavsiye ediyoruz.

Unutmayalım ki postüral problemler egzersiz yapmadan ve gerekli tedaviyi almadan kalıcı çözüm sağlanamaz.

Boyun Düzleşmesi Tedavisindeki Yöntemlerimiz Nelerdir?

Boyun düzleşmesinde manuel yöntemler ; medikal masaj thregun masajı, mobilizasyon, manupülasyon, trigger point, traksiyon, graston gibi yöntemler kullanıyoruz.

Boyun Düzleşmesi Kaç Seans Tedavi Gerektirir?

Bu durum hastadan hastaya farklılık göstermektedir.Ortalama olarak 5 seanslık bir tedavi ve düzenli egzersizler ile oldukça etkili, kalıcı bir tedaviye ulaşılmaktadır.

Seans süresini belirleyen en önemli faktör tedaviye ne zaman başlanıldığıdır.

İHMAL EDİLEN BOYUN DÜZLEŞMELERİNDE SEANS SAYISI DAHA DA ARTARKEN YENİ OLUŞAN BOYUN DÜZLEŞMELERİNDE 1-2 SEANSTA ETKİLİ BİR ÇÖZÜME ULAŞILABİLMEKTEDİR.

DAHA DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZLERE ULAŞABİLİRSİNİZ.

Google'daki  yorumlarımızı okumak için 

Yusufİsabetli1.png
bottom of page