top of page

Fibromiyalji Sendromu (FMS)

IMG_20220115_155118.jpg

Fibromiyalji Sendromu Nedir?

Fibromiyalji kas iskelet sisteminde görülen ağrı ile karakterize uyku ve yorgunluğun eşlik ettiği kronik bir ağrı sendromudur.Fibromiyalji kişilerde baş ağrısı, depresyon, anksiyete, kronik yorgunluk sendromu gibi problemlere de yol açabilir.

Günlük yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltan bir sağlık problemidir.

Fibromiyalji sendromuna sahip olan bireylerin en büyük şikayeti kas spazmlarından kaynaklı ağrılar ve bu spazmların oluşturduğu postüral bozukluklardır.Özellikle sırt ve boyun bölgesi kaslarındaki spazmlar ağrının temel kaynağını oluşturmaktadır.Fibromiyalji Stres ile tetiklendiği yapılan çalışmalar ile kanıtlanmıştır.

Kadınlarda erkeklere oran ile daha sık görülen bir sağlık problemidir.

Yaşanılmış olan ruhsal ve duygusal bozukluklar ve travmalar, Stres! bu sendromun oluşmasına temel teşkil edebilir.Yapılan çalışmalarda savaş sonrası askerlerde sıkça görülen fibromiyalji, stresin bu sendromu tetiklediğini göstermektedir.

Fibromiyalji sendromuna sahip hastalar normalde ağrı oluşmayacak uyaranlara karşı ağrı hissedebilirler.Hassasiyet hastadan hastaya farklılık göstermektedir.

Genetik geçişin olduğuna dair çalışmalar yapılmış olsa da henüz kesin bir bilgi yoktur.

TEDAVİ

Fibromiyalji Tedavisinde Spazma uğramış boyun ve sırt kaslarının açılması ve akabinde egzersizler ile desteklenmesi gereklidir.Boyun bölgesindeki Spazmlar baş ağrısına ve yaşam kalitesinin düşmesine sebep olmaktadır.

Manuel Terapi, çeşitli masaj yöntemleri ve tetik nokta tedavileri ile hastalarımızın spazmlarını ortadan kaldırıyoruz.Germe ve esnetme egzersizleri ile spazmların tekrar oluşmasına engel oluyoruz.Bu şekilde kalıcı bir çözümü elde etmiş oluyoruz.

Hayatımızdaki Stresi azaltmak amacı ile bu alanda uzman psikologlar ile koordineli bir şekilde multidisipliner çalışıyoruz.

Fibromiyalji Sendromu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular için :

Google'daki yorumlarımızı okumak için 

Yusufİsabetli1.png
bottom of page