top of page

Fibromiyalji Sendromu (FMS)

IMG_20220115_155118.jpg

Fibromiyalji Sendromu Nedir?

Fibromiyalji kas iskelet sisteminde görülen ağrı ile karakterize uyku ve yorgunluğun eşlik ettiği kronik bir ağrı sendromudur.Fibromiyalji kişilerde baş ağrısı, depresyon, anksiyete, kronik yorgunluk sendromu gibi problemlere de yol açabilir.

Günlük yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltan bir sağlık problemidir.

Fibromiyalji sendromuna sahip olan bireylerin en büyük şikayeti kas spazmlarından kaynaklı ağrılar ve bu spazmların oluşturduğu postüral bozukluklardır.Özellikle sırt ve boyun bölgesi kaslarındaki spazmlar ağrının temel kaynağını oluşturmaktadır.Fibromiyalji Stres ile tetiklendiği yapılan çalışmalar ile kanıtlanmıştır.

Kadınlarda erkeklere oran ile daha sık görülen bir sağlık problemidir.

Yaşanılmış olan ruhsal ve duygusal bozukluklar ve travmalar, Stres! bu sendromun oluşmasına temel teşkil edebilir.Yapılan çalışmalarda savaş sonrası askerlerde sıkça görülen fibromiyalji, stresin bu sendromu tetiklediğini göstermektedir.

Fibromiyalji sendromuna sahip hastalar normalde ağrı oluşmayacak uyaranlara karşı ağrı hissedebilirler.Hassasiyet hastadan hastaya farklılık göstermektedir.

Genetik geçişin olduğuna dair çalışmalar yapılmış olsa da henüz kesin bir bilgi yoktur.

TEDAVİ

Fibromiyalji Tedavisinde Spazma uğramış boyun ve sırt kaslarının açılması ve akabinde egzersizler ile desteklenmesi gereklidir.Boyun bölgesindeki Spazmlar baş ağrısına ve yaşam kalitesinin düşmesine sebep olmaktadır.

Manuel Terapi, çeşitli masaj yöntemleri ve tetik nokta tedavileri ile hastalarımızın spazmlarını ortadan kaldırıyoruz.Germe ve esnetme egzersizleri ile spazmların tekrar oluşmasına engel oluyoruz.Bu şekilde kalıcı bir çözümü elde etmiş oluyoruz.

Hayatımızdaki Stresi azaltmak amacı ile bu alanda uzman psikologlar ile koordineli bir şekilde multidisipliner çalışıyoruz.

Fibromiyalji Sendromu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular için :

 • Bel Fıtığı Neden Oluşur?
  Bel fıtığı genel itibarı ile öne doğru eğilme hareketleri ve bu hareketlerin türevlerinde ortaya çıkan bir durumdur.Dizlerimizi kırmadan öne doğru eğilerek kaldırdığımız ağır yükler omur kemikleri arasında bulunan disklere anormal baskı yapar.Baskıya dayanamayan diskler dışarıya taşar ve taştığı bölgedeki sinirlere baskı oluşturur. Sinirlerdeki oluşan bu baskıya Bel Fıtığı denilmektedir. Bel çukurunun kaybolması (bel düzleşmesi) gibi postüral problemler ise bel fıtığına davetiye çıkartan problemlerdir.
 • Bel Fıtığının Belirtileri Nelerdir?
  Bel Fıtığında Bel Kalça ve Ayak bölgesinde ağrı, uyuşma, karıncalanma, his kaybı, kuvvet kaybı gibi semptomlar görülmektedir. Semptomlar kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir.
 • Bel Fıtığı Olduğumu Düşünüyorum.Ne Yapmalıyım?
  Sizlere en yakın sağlık kuruluşuna başvurup gerekli radyolojik görüntülerinizi çekilip kafanızdaki soru işaretlerini ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Bel Fıtığını Nasıl Tedavi Ediyorsunuz?
  Bel Fıtığına tamamen bilimsel yaklaşıyoruz.Hastalarımızın Kas yapılarını değerlendiriyoruz.Kısalığın ve kuvvet kaybının olduğu kas gruplarını tesbit ediyoruz.Kısa olan kas gruplarını çeşitli manuel yöntemlerle gevşetiyoruz.Akabinde Fıtığın hangi tarafa baskı yaptığını tespit edip, baskının tersi yönünde manipulasyon uygulaması yapıyoruz.(Yanlış yapılan manipülasyon uygulamaları sizlerin fıtığınıza olan baskıyı arttırabilir.Ağrılarınız artabilir.) (Bel fıtığında manipülasyon uygulaması tek taraflı yapılmalıdır.) Bilinçsizce yapılan eğitimsiz kişilerce yapılan uygulamalardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Bireylere özel egzersiz programları düzenliyor ve hastalarımıza hangi egzersizi neden yapması gerektiği konusunda sade bir dil ile bilgilendirme yapıyoruz. Hastaların bu konular hakkında bilgi sahibi olmasını önemsiyoruz. Unutmayın ki bilgi paylaştıkça güzeldir:)
 • Bel Fıtığı Ameliyatı Olmalımıyım?
  Bel Fıtığı problemlerinde ameliyat kararının alınması için hastanın muayenesi MR sonucundan daha çok önemlidir.Hastanın nörolojik muayenesinde nörolojik defisit oluştuğu durumlarda bel fıtığı ameliyatı kararı alınabilir.(Ayakta kuvvet kaybı,his kayıpları vs.) Ancak Bel Fıtıklarının büyük bir kısımı Fiziktedavi ve Manuel terapi ile düzelmektedir. Bel Fıtığı bir anda kısa sürede ameliyatlık bir duruma gelmez.(genellikle) Beli ağrıyan bireylerin kendilerini İHMAL etmeleri bireyleri Ameliyata götüren en büyük sebeplerdendir. Kendinizi İhmal etmeyin! Fizyoterapistinize Danışın.
 • Bel Fıtığı Patlaması Nedir?
  Bel fıtığı patlaması omurlar arasında bulunan diskin içerisindeki nucleus denilen yapının dışarıya taşmasına verilen isimdir.MR raporlarında sekestre olarak adlandırılır.Bu durumdaki hastaların büyük bir kısımına ameliyat önerilmektedir.
 • Bel Fıtığı Ameliyatı Oldum Ne Yapmalıyım?
  Bel Fıtığı ameliyatlarının bazılarında sinire baskı yapan diskler çıkartılıp alınmaktadır.Ancak o taşan disklerin neden dışarı taştığı araştırılmamakta ve hastalar ameliyat olduktan bir kaç sene sonrasında aynı bel ağrısı şikayetlerinden yakınmaktadırlar.Problemin neden oluştuğunu çözmek bizleri kalıcı çözüme götürür. Bu nedenle ameliyat olduktan sonraki süreçte ağrılarınız olmasa bile doğru postürü kazanmak için mutlaka fizyoterapistinize başvurun.
 • Belden Bacağa Vuran Ağrı ?
  Belden Bacağa vuran ağrının birden fazla sebebi olabilir.Bel Fıtığı,Sinir Tuzakları,Priformis Sendromları gibi bir çok problem aynı semptomu gösterir.Ağrının sebebini kesin olarak öğrenmek için fizyoterapistinize başvurun.
 • L4 L5 fıtık tedavisi?
  L4-L5 fıtığı olan bireyler genellikle ayak bileği ve çevresindeki ağrılardan şikayetçidir. Manuel Terapi ile Tedavisi mümkün olan bir durumdur. Eğer Fıtık ilerler ve sinire baskısı çok artar ile hastayı ameliyata da götürebilir.(Düşük ayak vb.) Fıtıklarınızı İhmal etmeyin! Fizyoterapistinize Danışın.
 • Bel Fıtığı ile Karıştırılan Semptomlar Nelerdir?
  Bazı hastalarımız bel fıtığı tanısı ile bizlere başvuruyor.Hastalarımızın üzerinde yaptığımız değerlendirmelerde Priformis Sendromu,Siyatik Ağrısı, İliotibial Bant Sendromu, Gluteal Kaslarda meydana gelen rüptürler, Sacroiliak Disfonksiyonlar gibi farklı problemlerle de karşılaşıyoruz. Bazı durumlarda bu problemlerin birkaçını aynı hasta üzerinde görebiliyoruz.İhmal edilen problemler farklı problemlere yol açmadan her şey için çok geç olmadan bir uzmana danışın!

Google'daki yorumlarımızı okumak için 

Yusufİsabetli1.png
bottom of page